# Mòduls o estimació directa: quin règim et convé

URL: https://melso.ai/ca/blog/estimacio-objectiva-moduls
Publicat: 2026-10-13 · Actualitzat: 2026-10-13

Què és l'estimació objectiva (mòduls), qui la pot aplicar el 2026, els límits de 250.000 i 125.000 euros, com es calcula amb l'exemple d'una perruqueria i quan et convé més l'estimació directa.

## Què és l'estimació objectiva i quina et convé

L'**estimació objectiva**, o règim de mòduls, calcula el rendiment de la teva activitat amb paràmetres fixos (personal, metres del local, llum consumida) en comptes d'ingressos menys despeses. El 2026 només s'aplica a certes activitats empresarials que no van superar 250.000 euros d'ingressos el 2025. Et convé si guanyes força més del que t'assignen els mòduls, i de manera estable.

> [!RESUMEN]
> - L'estimació objectiva només s'aplica a les activitats que enumera l'Ordre HAC/1425/2025 per al 2026; la majoria de professionals (disseny, consultoria, advocacia, programació) en queden fora.
> - Els límits del 2026 es mesuren amb les dades del 2025: 250.000 € d'ingressos, 125.000 € facturats a empreses o professionals i 250.000 € de compres, a més de les magnituds pròpies de cada activitat.
> - En mòduls (activitats no agràries), la facturació no entra directament en el càlcul: amb el mateix personal, local, consum i altres paràmetres, declares el mateix. Afavoreix els marges alts i estables i penalitza els anys dolents.
> - Per canviar de règim el 2027, la renúncia o la revocació es presenta amb el model 036 el desembre del 2026, i la renúncia et lliga, com a regla general, com a mínim tres anys.
> - Cada trimestre, en mòduls es presenta el model 131 i en estimació directa, el 130. Només se n'escapen els professionals i les activitats agrícoles, ramaderes o forestals amb almenys el 70 % dels ingressos de l'any anterior subjectes a retenció.

Com s'integra el teu rendiment a la Renda ho explica la guia d'[IRPF per a autònoms](/blog/irpf-autonomos). Aquí ens centrem en l'elecció.

## Estimació directa i estimació objectiva: les dues maneres de calcular el rendiment

A l'IRPF, tot autònom calcula el **rendiment net** de l'activitat, que després tributa a la Renda. Hi ha dos mètodes:

- **Estimació directa.** Ingressos reals menys despeses deduïbles justificades. Té dues modalitats: la **simplificada**, quan la xifra de negoci de totes les teves activitats no va superar 600.000 euros l'any anterior, no hi has renunciat ni n'estàs exclòs i cap altra activitat teva va per directa normal ([article 28 del Reglament de l'IRPF](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2007-6820#a28)), i la **normal**, per a la resta o si renuncies a la simplificada.
- **Estimació objectiva (mòduls).** Imports fixos multiplicats per les unitats de cada mòdul de l'activitat: persones que hi treballen, metres quadrats del local, quilowatts consumits, taules d'un bar o càrrega d'un camió. Els fixa cada any una ordre ministerial; la del 2026 és l'[Ordre HAC/1425/2025, de 9 de desembre](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2025-25272).

A la pràctica, en una activitat no agrària en mòduls la facturació no entra directament en el càlcul. Si aquest any factures un 30 % més i mantens el mateix personal, el mateix local, el mateix consum i els mateixos índexs i minoracions, el teu rendiment no canvia. I si factures un 30 % menys, tampoc. En les agrícoles, ramaderes i forestals i en la producció de musclo en batea, en canvi, el rendiment surt d'aplicar un índex als ingressos ([AEAT: estimació objectiva](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/irpf/empresarios-individuales-profesionales/regimenes-determinar-rendimiento-actividad/estimacion-objetiva.html)).

| | Estimació directa simplificada | Estimació objectiva (mòduls) |
| --- | --- | --- |
| Com es calcula el rendiment | Ingressos menys despeses deduïbles | Mòduls de l'Ordre (personal, local, llum…) |
| Qui la pot aplicar | Conjunt d'activitats amb xifra de negoci de l'any anterior de fins a 600.000 €, sense renúncia ni exclusió i sense cap altra activitat en directa normal | Només activitats incloses a l'Ordre i dins dels límits |
| Despeses reals | Es dedueixen si estan justificades | No es dedueixen, tret de les amortitzacions i algunes despeses extraordinàries |
| Despeses de difícil justificació | Regla general: 5 % del rendiment net, màxim 2.000 € l'any (10 % a Ceuta el 2026) | No n'hi ha |
| Pagament fraccionat trimestral | Model 130: amb caràcter general, 20 % del rendiment acumulat de l'any, menys els pagaments fraccionats anteriors i les retencions i minoracions que escaiguin (agrícoles, ramaderes, forestals i pesqueres: 2 % dels ingressos del trimestre) | Model 131: 4 %, 3 % o 2 % del rendiment per mòduls segons el personal assalariat (agràries: 2 % dels ingressos del trimestre sense subvencions de capital ni indemnitzacions), menys retencions i minoracions |
| IVA habitual | Règim general (model 303 amb IVA real) | Règim simplificat o recàrrec d'equivalència, segons l'activitat |
| Llibres | Llibres registre d'ingressos, de despeses i de béns d'inversió; els professionals, també el de provisions de fons i suplerts ([art. 68.5 del Reglament](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2007-6820#a68)) | Factures i justificants; llibres només en alguns casos |

El 5 % de despeses de difícil justificació amb el límit de 2.000 euros és la regla general de l'[article 30 del Reglament de l'IRPF](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2007-6820#a30); per al 2026, en les activitats de Ceuta amb dret a la deducció de l'article 68.4 de la Llei de l'IRPF, el percentatge puja al 10 % ([Reial decret llei 22/2026, article 2](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2026-18429#a2)). En els pagaments fraccionats, només entra en el del quart trimestre del 2026 ([AEAT: novetats del 2026](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/irpf/novedades-impuesto/novedades-publicadas-informa-2026.html)).

Els percentatges dels dos pagaments fraccionats són a l'[article 110 del Reglament de l'IRPF](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2007-6820#a110). A Ceuta i Melilla, per a les activitats amb dret a la deducció de l'article 68.4, són més baixos: el 130 baixa al 8 % (0,8 % en les agràries i pesqueres) i en el 131 els percentatges es multipliquen per 0,4; el 2026 també s'apliquen, de manera excepcional, a l'illa de La Palma en el tercer i el quart trimestre ([AEAT: instruccions del model 130](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/impuestos-tasas/impuesto-sobre-renta-personas-fisicas/modelo-130-irpf______esionales-estimacion-directa-fraccionado_/instrucciones.html); [AEAT: instruccions del model 131](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/impuestos-tasas/impuesto-sobre-renta-personas-fisicas/modelo-131-irpf______sionales-estimacion-objetiva-fraccionado_/instrucciones.html)). Al 130 restes el que ja has ingressat en trimestres anteriors i les retencions, com explica la guia del [model 130](/ca/blog/presentar-model-130).

L'exempció del 70 % només val per als professionals i les activitats agrícoles, ramaderes o forestals (en aquestes, sense subvencions ni indemnitzacions) ([article 109 del Reglament](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2007-6820#a109)). Si inicies l'activitat, es comprova amb els ingressos del trimestre del pagament. Si compleixes, no presentes aquell pagament fraccionat ([AEAT: pagaments fraccionats](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/irpf/retenciones-ingresos-cuenta-pagos-fraccionados/pagos-fraccionados.html)). Els llibres de cada règim, a [comptabilitat per a autònoms](/blog/contabilidad-autonomos).

## Qui pot tributar per mòduls el 2026

Per aplicar l'estimació objectiva el 2026 has de complir tots aquests requisits (resum de l'AEAT a la [pàgina d'estimació objectiva](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/irpf/empresarios-individuales-profesionales/regimenes-determinar-rendimiento-actividad/estimacion-objetiva.html)):

1. **La teva activitat és a l'Ordre de mòduls.** L'Ordre enumera epígrafs concrets de l'IAE (l'impost sobre activitats econòmiques, que dona un codi a cada activitat): comerç al detall, bars i restaurants, transport, oficis, perruqueries, algunes activitats agrícoles i ramaderes. Les professionals en queden fora, tret d'algunes accessòries a l'activitat empresarial principal, com les vinculades a assegurances del ram de l'automòbil als tallers de l'epígraf 691.2 ([Ordre HAC/1425/2025, annex II](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2025-25272#ai-2)).
2. **No vas superar els límits de l'any anterior** (els veiem a la taula de sota; les activitats agrícoles, ramaderes i forestals tenen el seu) ni les magnituds excloents pròpies de la teva activitat, com un nombre màxim de persones ocupades o de vehicles.
3. **No hi has renunciat**, ni al règim especial de l'agricultura, ramaderia i pesca, ni has renunciat o estàs exclòs del règim simplificat de l'IVA (o de l'IGIC a Canàries).
4. **No tens cap altra activitat en estimació directa.** Segons l'[article 35 del Reglament de l'IRPF](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2007-6820#a35), si una va per directa, totes hi van. Només l'any en què comences una activitat nova que no és a mòduls, o per la qual hi renuncies, no arrossega les altres.
5. **No treballes fora d'Espanya**, totalment o parcialment, tret d'alguns transports (viatgers, taxis, mercaderies per carretera i mudances).

### Límits de l'estimació objectiva per al 2026

| Magnitud (any 2025) | Límit que s'aplica el 2026 | Límit de la llei sense pròrroga |
| --- | --- | --- |
| Rendiments íntegres del conjunt d'activitats (tret de les agrícoles, ramaderes i forestals) | 250.000 € | 150.000 € |
| Rendiments facturats a empresaris o professionals | 125.000 € | 75.000 € |
| Compres de béns i serveis, sense immobilitzat | 250.000 € | 150.000 € |
| Activitats agrícoles, ramaderes i forestals | 250.000 € | 250.000 € |

Els rendiments no inclouen subvencions ni indemnitzacions. L'IVA (i el recàrrec que gravi l'operació) només s'exclou si la teva activitat tributa en el règim simplificat de l'IVA; en recàrrec d'equivalència, l'IVA de les vendes sí que compta en els ingressos que es comparen amb el límit ([article 3 de l'Ordre HAC/1425/2025](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2025-25272#a3)). Sí que hi compten les operacions del teu cònjuge, descendents i ascendents, i les de les entitats en règim d'atribució de rendes en què participin, si fan activitats idèntiques o similars (mateix grup de l'IAE) amb una direcció comuna que comparteix mitjans personals o materials. Si vas començar el 2025, els ingressos i les compres d'aquell any s'eleven a l'any sencer ([article 31 de la Llei de l'IRPF](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2006-20764#a31)).

> [!IMPORTANTE]
> Els límits de 250.000 i 125.000 euros no són els de la llei, sinó una pròrroga que es renova cada any. Per al 2026, els dos decrets que la prorrogaven (el Reial decret llei 16/2025 i el Reial decret llei 2/2026) van ser derogats pel Congrés el gener i el febrer del 2026. Tot i això, la [nota de l'AEAT de l'1 d'abril de 2026](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/todas-noticias/2026/abril/1/nota-sobre-efectos-ambito-tributario-febrero.html), seguint el criteri de la Direcció General de Tributs, manté per al 2026 els límits d'anys anteriors i dona per vàlides les renúncies i revocacions presentades mentre aquests decrets eren en vigor. Per al 2027, a 13 d'octubre de 2026 encara no s'ha publicat cap norma.

La disposició transitòria trenta-dosena de la [Llei de l'IRPF](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2006-20764) només recull la pròrroga fins al 2024. Sense pròrroga, valdrien els imports de l'article 31: 150.000 i 75.000 euros.

![Si la teva activitat és a l'Ordre de mòduls, el 2025 no vas superar 250.000 euros d'ingressos, 125.000 euros facturats a empreses, 250.000 euros de compres ni les magnituds pròpies de la teva activitat, i no tens cap altra activitat en estimació directa, podries aplicar mòduls si compleixes la resta de requisits. Les activitats agrícoles, ramaderes i forestals tenen el seu propi límit de 250.000 euros. En els altres casos tributes en estimació directa.](https://storage.googleapis.com/albert-489117-melso-blog-media/diagrams/ca/estimacion-objetiva-modulos/1-decision-7b4663c032.png?w=1600&h=1838&m=1&mw=1080&mh=3216 "Activitats no agràries. Font: AEAT, Reglament de l'IRPF i nota de l'AEAT de l'1 d'abril de 2026.")

## Com es calcula el rendiment per mòduls

Les instruccions de l'Ordre HAC/1425/2025 fixen el càlcul en fases:

1. **Rendiment net previ.** Multipliques cada mòdul per les seves unitats i ho sumes. Com a regla general, el titular compta com una persona no assalariada (l'Ordre preveu ajustos per dedicació inferior acreditada i per discapacitat); un assalariat compta per hores: una persona són les hores anuals del seu conveni col·lectiu o, si no les fixa, 1.800.
2. **Rendiment net minorat.** Restes la minoració per incentius a l'ocupació, que depèn del personal assalariat (una part per increment de plantilla i una altra per trams), i la d'incentius a la inversió, que són les amortitzacions dels teus béns (cadires, maquinària, vehicle…) segons la taula de l'Ordre.
3. **Rendiment net de mòduls.** Apliques els índexs correctors que toquin. El més habitual és el d'**empreses de dimensió petita**: titular persona física, un sol local, com a màxim un vehicle de fins a 1.000 kg de càrrega, sense assalariats. És 0,70 en municipis de fins a 2.000 habitants, 0,75 entre 2.001 i 5.000 i 0,80 en els de més de 5.000. Amb fins a 2 assalariats, l'índex és 0,90. No s'aplica als autotaxis, al transport urbà col·lectiu i de viatgers per carretera ni al transport de mercaderies per carretera i les mudances, que tenen índexs especials propis ([Ordre HAC/1425/2025, annex II, instrucció 2.3](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2025-25272#ai-2)).
4. **Reducció general del 5 %.** La disposició addicional primera de l'Ordre redueix un 5 % el rendiment net de mòduls del 2026, després dels índexs correctors, en la fase 4 del càlcul ([AEAT: càlcul del rendiment net](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/ayuda/manuales-videos-folletos/manuales-practicos/folleto-actividades-economicas/3-impuesto-sobre-renta-personas-fisicas/3_6-estimacion-objetiva/3_6_2-calculo-rendimiento-neto.html)), i també compta per als pagaments fraccionats. Per a les activitats de Ceuta amb dret a la deducció de l'article 68.4 de la Llei de l'IRPF, la reducció del 2026 és del 10 % ([Reial decret llei 22/2026, article 2](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2026-18429#a2)); en els pagaments fraccionats, el 10 % només val per al del quart trimestre del 2026, i en els tres primers es manté el 5 % ([AEAT: novetats del 2026](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/irpf/novedades-impuesto/novedades-publicadas-informa-2026.html)).

Per a despeses extraordinàries per incendis, inundacions o altres circumstàncies excepcionals, pots demanar que es tinguin en compte comunicant-ho a l'AEAT en 30 dies des que es produeixin.

### Exemple il·lustratiu: una perruqueria en mòduls

La Lúcia (un cas inventat) té una perruqueria (serveis de perruqueria de senyora i cavaller, epígraf 972.1 de l'IAE) en un municipi de 30.000 habitants. Treballa sola, en un únic local de 40 m², sense vehicle, i consumeix 5.500 kWh de llum l'any. Els seus mòduls del 2026, segons l'Ordre, són:

| Mòdul | Import per unitat | Unitats de la Lúcia | Total |
| --- | --- | --- | --- |
| Personal no assalariat | 9.649,47 € per persona | 1 | 9.649,47 € |
| Superfície del local | 94,48 € per m² | 40 | 3.779,20 € |
| Consum d'energia elèctrica | 81,88 € per cada 100 kWh | 55 (5.500 kWh ÷ 100) | 4.503,40 € |
| **Rendiment net previ** | | | **17.932,07 €** |

Els imports són els de l'epígraf 972.1 a l'[annex II de l'Ordre HAC/1425/2025](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2025-25272#ai-2). La llum es mesura en unitats de 100 kWh, així que 5.500 kWh són 55 unitats.

A partir d'aquí:

1. **Amortitzacions.** Suposem que les cadires, els rentacaps i els assecadors li donen, amb la taula de l'Ordre, una amortització de 432,07 € l'any (xifra triada perquè l'exemple surti rodó). Rendiment net minorat: 17.932,07 − 432,07 = **17.500,00 €**.
2. **Índex de dimensió petita.** Sense assalariats i en un municipi de més de 5.000 habitants, aplica 0,80: 17.500,00 × 0,80 = 14.000,00 €. És a dir, una rebaixa de 3.500,00 €.
3. **Reducció del 5 %.** Després de l'índex, sobre el rendiment net de mòduls: 14.000,00 × 5 % = 700,00 €. Rendiment net de l'activitat: **13.300,00 €**.

Aquests 13.300,00 € són el que declara la Lúcia, tant si factura 30.000 com 45.000 euros, mentre el personal, el local i el consum no canviïn. Cada trimestre presenta el [model 131](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/procedimientoini/G602.shtml): sense assalariats, paga el 2 % del rendiment per mòduls. La base es calcula igual, però amb els mòduls que tenia a 1 de gener (titular, 40 m² i el consum de llum de l'any anterior) i amb l'amortització al coeficient lineal màxim de cada bé ([Ordre HAC/1425/2025, annex II](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2025-25272#ai-2)). Si la llum del 2025 també va ser de 5.500 kWh i aquesta amortització també dona 432,07 €, la base del 131 són els mateixos 13.300,00 €, i el pagament calculat és 13.300,00 × 2 % = **266,00 € per trimestre**, 1.064,00 € l'any a compte de l'IRPF. Abans de retencions i altres minoracions, com la d'habitatge habitual ([instruccions del 131](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/impuestos-tasas/impuesto-sobre-renta-personas-fisicas/modelo-131-irpf______sionales-estimacion-objetiva-fraccionado_/instrucciones.html)); suposem que no n'hi aplica cap.

![Rendiment net previ de 17.932,07 euros, menys 432,07 euros d'amortitzacions, menys 3.500 euros per l'índex de dimensió petita de 0,80 i menys 700 euros de reducció del 5 %: rendiment net de 13.300 euros.](https://storage.googleapis.com/albert-489117-melso-blog-media/diagrams/ca/estimacion-objetiva-modulos/2-breakdown-8403e2995c.png?w=1600&h=952&m=1&mw=1080&mh=1821 "Mòduls de l'epígraf 972.1 de l'Ordre HAC/1425/2025. Exemple il·lustratiu.")

## Mòduls o estimació directa: el mateix negoci, dos resultats

Ara calculem el negoci de la Lúcia en estimació directa simplificada, amb números reals.

**Un any normal.** Factura 38.000 € sense IVA i té 17.000 € de despeses deduïbles (lloguer, productes, subministraments, quota d'autònoms, amortitzacions). Rendiment: 21.000 €. Menys el 5 % de despeses de difícil justificació (1.050 €), **19.950 €**. En mòduls declarava 13.300,00 €: en mòduls té 6.650 € menys de base.

**Un any dolent.** Factura 26.000 € amb els mateixos 17.000 € de despeses. Rendiment: 9.000 €, menys el 5 % (450 €), **8.550 €**. En mòduls continuaria declarant 13.300,00 €: mateix local, mateixa plantilla, mateix consum de llum. Aquí l'estimació directa li faria declarar 4.750 € menys.

| Escenari | Estimació directa simplificada | Mòduls | Què li convé |
| --- | --- | --- | --- |
| Any normal (38.000 € facturats) | 19.950,00 € | 13.300,00 € | Mòduls |
| Any dolent (26.000 € facturats) | 8.550,00 € | 13.300,00 € | Estimació directa |

Són bases, no impost: la tarifa de l'IRPF és la mateixa en els dos règims i el que pagues depèn de les altres rendes i de la comunitat autònoma. Tot i així, la tendència és clara.

![En un any normal la Lúcia declara 19.950 euros en estimació directa i 13.300 euros en mòduls; en un any dolent declara 8.550 euros en directa i continua declarant 13.300 euros en mòduls.](https://storage.googleapis.com/albert-489117-melso-blog-media/diagrams/ca/estimacion-objetiva-modulos/3-bars-6a39b96b13.png?w=1600&h=742&m=1&mw=1080&mh=1341 "Ressaltat, el règim amb menys base cada any. Bases abans d'aplicar la tarifa de l'IRPF. Exemple il·lustratiu.")

### Quan solen convenir els mòduls

- Tens un marge alt i estable, i el benefici real supera de llarg els mòduls.
- Tens poques despeses per deduir més enllà del local i la llum.
- Vols menys paperassa: en mòduls no portes llibres d'ingressos i despeses per a l'IRPF, tret d'excepcions.

### Quan sol convenir l'estimació directa

- Comences i no saps quant facturaràs, o tens anys molt irregulars.
- Faràs una inversió forta o tens despeses altes (lloguer car, molt material, vehicles).
- Factures molt a empreses i t'acostes als 125.000 €, o vols créixer sense por d'una exclusió.
- Treballes per a un únic client i vols la reducció de l'[article 32.2.1.º de la Llei de l'IRPF](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2006-20764#a32), que exigeix estimació directa i altres requisits. La reducció per rendes baixes del 32.2.3.º, en canvi, també val en mòduls.

> [!CONSEJO]
> Abans del desembre, calcula amb les dades de gener a setembre el teu rendiment en estimació directa i compara-la amb el rendiment per mòduls. Si la diferència és petita, pesa també la paperassa i el que esperes dels tres anys següents: com a regla general, la renúncia t'obliga com a mínim tres anys.

## Què passa amb l'IVA si estàs en mòduls

Els mòduls de l'IRPF solen anar amb un règim especial de l'IVA:

- **Règim simplificat de l'IVA.** En activitats com la perruqueria de la Lúcia, l'IVA es calcula amb mòduls i una quota mínima, i el declares cada trimestre al model 303. L'Ordre del 2026 manté els mòduls i les instruccions de l'any anterior. Les activitats agrícoles, ramaderes i forestals tenen regles pròpies i no tenen quota mínima: paguen la diferència entre l'IVA meritat i el suportat ([AEAT: Manual IVA 2026](https://www3.agenciatributaria.gob.es/Sede/ayuda/manuales-videos-folletos/manuales-practicos/manual-iva-2026/capitulo-07-fiscalidad-pymes-regimen-simplificado/reg-simplif-aplicado-activ-agricolas-forestales.html)).
- **Recàrrec d'equivalència.** Si ets comerciant al detall en recàrrec d'equivalència, el proveïdor et cobra el recàrrec i no liquides IVA per les vendes acollides a aquest règim. Pots estar alhora en mòduls de l'IRPF. Més detalls a la guia del [recàrrec d'equivalència](/ca/blog/recarrec-equivalencia).

Tots dos estan connectats: segons l'[article 36 del Reglament de l'IRPF](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2007-6820#a36), renunciar al règim simplificat de l'IVA (o al d'agricultura, ramaderia i pesca) suposa renunciar als mòduls de l'IRPF en totes les teves activitats, i l'exclusió del simplificat t'exclou dels mòduls.

## Com renunciar als mòduls o tornar-hi

L'[article 33 del Reglament de l'IRPF](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2007-6820#a33) regula dues maneres de renunciar-hi:

1. **Renúncia expressa.** Presentes el model 036 el desembre anterior a l'any en què vols que tingui efecte. Si inicies l'activitat, la renúncia es fa en la mateixa alta censal.
2. **Renúncia tàcita.** Presentes dins de termini el pagament fraccionat del primer trimestre en la forma de l'estimació directa: el model 130 en lloc del 131.

Com a regla general, la renúncia dura **un mínim de tres anys**. L'excepció va ser la renúncia extraordinària del 2024 als municipis afectats per la DANA, que permet tornar als mòduls el 2025 o el 2026 si es compleixen els requisits i es revoca la renúncia dins de termini ([Reial decret llei 7/2024, article 12](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2024-23422#a1-4)). Passats els tres anys, la renúncia es prorroga sola cada any, tret que la revoquis amb el model 036 al desembre. Si l'any anterior a l'efecte superes els límits, la renúncia es té per no presentada.

L'**exclusió** és semblant, però no l'esculls: si superes un límit, en quedes fora a partir de l'1 de gener de l'any següent i passes a l'estimació directa durant els tres anys següents, segons l'[article 34 del Reglament de l'IRPF](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2007-6820#a34); en la modalitat simplificada [si en compleixes els requisits](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/irpf/empresarios-individuales-profesionales/regimenes-determinar-rendimiento-actividad/exclusion.html).

Per al 2026, el termini de renúncia o revocació amb el model 036, que acabava el 31 de desembre de 2025, es va ampliar fins al 16 de febrer de 2026 ([AEAT: renúncia](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/irpf/empresarios-individuales-profesionales/regimenes-determinar-rendimiento-actividad/renuncia.html)).

![El 20 d'octubre de 2026 acaba el termini del model 131 del tercer trimestre; de l'1 al 31 de desembre de 2026 pots renunciar als mòduls o revocar la renúncia amb el model 036; el 20 d'abril de 2027 acaba el termini del primer pagament fraccionat, amb el qual també pots renunciar-hi presentant el 130.](https://storage.googleapis.com/albert-489117-melso-blog-media/diagrams/ca/estimacion-objetiva-modulos/4-timeline-bfe74822ca.png?w=1600&h=758&m=1&mw=1080&mh=1926 "Font: article 33 del Reglament de l'IRPF i Ordre HAC/1425/2025.")

> [!MELSO]
> Per decidir al desembre has de comparar els ingressos i les despeses reals amb els mòduls, i costa si els portes a mitges. Melso te'ls organitza des de WhatsApp i revisa el teu cas abans de contractar; mira els [plans i preus](/ca/pricing).

## Errors habituals en triar entre mòduls i estimació directa

- **Comparar facturació amb rendiment.** Compara el rendiment real (ingressos menys despeses) amb el de mòduls, no el que factures.
- **Obrir una segona activitat sense mirar el règim.** Si la nova va per estimació directa, l'any següent arrossega la de mòduls.
- **Presentar el 130 del primer trimestre per error.** Si estàs en mòduls i presentes dins de termini el 130 del primer trimestre, renuncies als mòduls, com a regla general, durant com a mínim tres anys.
- **Donar per fet que els límits es mantindran.** Els 250.000 i 125.000 euros depenen d'una pròrroga anual. Revisa cada desembre què es publica per a l'any següent.
- **Pensar que els mòduls són una SL barata.** Una SL no pot tributar per mòduls. Ho comparem a [autònom o SL](/ca/blog/autonom-o-sl).

## Com t'ajuda Melso

Melso és el teu agent fiscal d'IA, amb professionals humans al darrere. Si tributes en estimació directa, t'organitza ingressos i despeses des de WhatsApp, et demana els justificants que faltin i els seus professionals preparen i revisen els trimestrals que corresponguin a la teva activitat i al teu perfil fiscal, com el [model 130](/ca/tramites/modelo-130) i, si et toca, el 303: tu aproves l'esborrany a l'app i un professional el presenta amb l'autorització necessària. Si estàs en mòduls o dubtes entre els dos règims, Melso revisa el teu cas i et confirma què cobreix abans de contractar. Pots veure els [plans i preus](/ca/pricing), fer clic a **Començar** a [melso.ai](https://melso.ai) o **Escriu-nos per WhatsApp**.

> Aquest article és informatiu i no substitueix l'assessorament professional per al teu cas. Darrera revisió: 13 d'octubre de 2026.

## Preguntes freqüents

### Quina diferència hi ha entre l'estimació directa i l'objectiva?

En estimació directa, el teu rendiment és el que ingresses menys les despeses deduïbles que pots justificar, de manera que pagues IRPF sobre el benefici real. En estimació objectiva (mòduls), el rendiment surt d'uns paràmetres fixos de l'Ordre de mòduls, com el personal, els metres del local o la llum consumida, i, en les activitats no agràries, la facturació no entra directament en el càlcul. En les agrícoles, ramaderes i forestals es parteix dels ingressos. No restes les despeses reals, tret de les amortitzacions i algunes despeses extraordinàries.

### Quin és el límit de l'estimació objectiva per al 2026?

Per al 2026, l'Agència Tributària aplica els mateixos límits que en anys anteriors, mesurats amb les dades del 2025: 250.000 euros de rendiments íntegres del conjunt d'activitats, 125.000 euros del que s'ha facturat a empresaris o professionals i 250.000 euros de compres sense comptar l'immobilitzat. Les activitats agrícoles, ramaderes i forestals tenen el seu propi límit de 250.000 euros. A més, cada activitat té magnituds excloents pròpies a l'Ordre de mòduls.

### Què és l'estimació objectiva a l'IRPF?

L'estimació objectiva, o règim de mòduls, és un dels dos mètodes per calcular el rendiment d'una activitat econòmica a l'IRPF. En comptes de sumar ingressos i restar despeses, apliques els signes, índexs o mòduls que fixa cada any una ordre del Ministeri d'Hisenda per a la teva activitat concreta. Per al 2026 és l'Ordre HAC/1425/2025, de 9 de desembre. Només la poden fer servir les activitats que figuren en aquesta ordre i que no superen els límits.

### Què és millor, l'estimació directa o per mòduls?

Depèn de quant guanyes de veritat davant del que t'assignen els mòduls. Si el teu benefici real és clarament més alt que el rendiment per mòduls i estable, els mòduls solen sortir millor i t'estalvien paperassa. Si tens marges baixos, anys dolents o fas inversions fortes, l'estimació directa reflecteix millor la realitat. Fes el càlcul amb els ingressos i les despeses reals de l'any en curs abans de decidir al desembre.

### Els autònoms professionals poden tributar per mòduls?

En general, no. L'Ordre de mòduls enumera activitats empresarials concretes pel seu epígraf de l'IAE: comerç al detall, hostaleria, transport, oficis, reparacions, perruqueries i algunes activitats agrícoles i ramaderes, entre d'altres. Només admet algunes activitats professionals accessòries a l'empresarial principal. Si ets dissenyador, consultor, advocat o programador, la teva activitat no apareix a la llista i calcules el rendiment en estimació directa, normalment en la modalitat simplificada.

### Com es renuncia als mòduls?

Hi ha dues vies. L'expressa és presentar el model 036 durant el mes de desembre anterior a l'any en què vols que tingui efecte; per al 2027, el desembre del 2026. La tàcita és presentar dins de termini el pagament fraccionat del primer trimestre en la forma de l'estimació directa, és a dir, el model 130 en lloc del 131. Com a regla general, la renúncia t'obliga com a mínim durant tres anys.

### Quant de temps dura la renúncia a l'estimació objectiva?

Com a regla general, un mínim de tres anys. Després, la renúncia es prorroga sola cada any tret que la revoquis amb el model 036 al desembre. Hi va haver una excepció: la renúncia extraordinària del 2024 als municipis afectats per la DANA (Reial decret llei 7/2024, article 12) permet tornar als mòduls el 2025 o el 2026. Si t'exclouen per superar els límits, passes a l'estimació directa durant els tres anys següents.

### Quin model presenta cada trimestre un autònom en mòduls?

El model 131, el pagament fraccionat de l'IRPF en estimació objectiva. Les activitats agrícoles, ramaderes i forestals no el presenten si almenys el 70 % dels ingressos de l'any anterior van estar subjectes a retenció; si el presenten, paguen el 2 % dels ingressos del trimestre, sense subvencions de capital ni indemnitzacions, menys retencions. Terminis: de l'1 al 20 d'abril, juliol i octubre, i de l'1 al 30 de gener. Per l'IVA, en el règim simplificat presentes el model 303.

### Puc tenir una activitat en mòduls i una altra en estimació directa?

No alhora. El Reglament de l'IRPF estableix que, si calcules una activitat per estimació directa, en qualsevol de les seves modalitats, totes les altres també passen a directa. L'excepció és l'any en què inicies una activitat nova que no és a mòduls o per la qual hi renuncies: aquell any no afecta les que ja tenies, però l'any següent totes passen a directa.

### Què passa si supero els límits de mòduls?

Quedes exclòs de l'estimació objectiva a partir de l'1 de gener de l'any següent i passes a l'estimació directa durant els tres anys següents, en la modalitat simplificada si en compleixes els requisits. L'exclusió del règim simplificat de l'IVA també et treu dels mòduls de l'IRPF, i a l'inrevés. En els límits també compten les operacions del teu cònjuge, ascendents i descendents i de les entitats en atribució de rendes en què participin, si fan activitats iguals o similars amb una direcció comuna.

## Fonts

- [Estimació objectiva: requisits i magnituds excloents](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/irpf/empresarios-individuales-profesionales/regimenes-determinar-rendimiento-actividad/estimacion-objetiva.html), AEAT, consultat el 2026-10-13
- [Nota sobre els efectes, en l'àmbit tributari, del Reial decret llei 16/2025 i del Reial decret llei 2/2026](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/todas-noticias/2026/abril/1/nota-sobre-efectos-ambito-tributario-febrero.html), AEAT, consultat el 2026-10-13
- [Ordre HAC/1425/2025, de 9 de desembre (mètode d'estimació objectiva i règim simplificat de l'IVA per al 2026)](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2025-25272), BOE, consultat el 2026-10-13
- [Renúncia a l'estimació objectiva i termini ampliat per al 2026](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/irpf/empresarios-individuales-profesionales/regimenes-determinar-rendimiento-actividad/renuncia.html), AEAT, consultat el 2026-10-13
- [Reial decret llei 22/2026, d'1 de setembre (article 2: reducció del 10 % a Ceuta per al 2026)](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2026-18429), BOE, consultat el 2026-10-13
- [Llei 35/2006 de l'IRPF (text consolidat): articles 31 i 32 i disposició transitòria trenta-dosena](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2006-20764), BOE, consultat el 2026-10-13
- [Reglament de l'IRPF, Reial decret 439/2007 (text consolidat): articles 28 a 37, 95, 109 i 110](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2007-6820), BOE, consultat el 2026-10-13
- [Model 130: instruccions (percentatges general, agrari i de Ceuta i Melilla)](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/impuestos-tasas/impuesto-sobre-renta-personas-fisicas/modelo-130-irpf______esionales-estimacion-directa-fraccionado_/instrucciones.html), AEAT, consultat el 2026-10-13
- [Model 131: instruccions (percentatges i terminis)](https://sede.agenciatributaria.gob.es/Sede/impuestos-tasas/impuesto-sobre-renta-personas-fisicas/modelo-131-irpf______sionales-estimacion-objetiva-fraccionado_/instrucciones.html), AEAT, consultat el 2026-10-13
- [Reial decret llei 7/2024, d'11 de novembre (article 12: renúncia extraordinària a l'estimació objectiva per la DANA)](https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-2024-23422), BOE, consultat el 2026-10-13
